Låt oss minnas konsten att tappa det

Publicerad

Vi fick en ny försvarsminister idag. Men vad som är ännu mer värt att uppmärksamma, som Jesper Nilsson twittrade om, är vad den nya försvarsministerns systers man gjorde för åtta år sedan. Haha, genren män-med-seriösa-jobb-och-mycket-ansvar-som-fullkomligt-tappar-det är nog min favorit. Låt oss börja med bilden.

perbill

Hur mycket händer inte här? Två personer på marken, en vält barnvagn och så bebisen som hålls upp och får front row seats till spektaklet. Artikelns övriga höjdpunkter:

”Han var aggressiv och gav sig ut på en vansinnesfärd med barnvagnen, säger Tina Johansson, 29, som försökte stoppa honom.”

”Per Bill säger att han bara varit på vinprovning. Polisen säger att han var full.”

”Det var vakten Tina Johansson som i onsdags eftermiddag ingrep när hon såg vad hon uppfattade som en redlöst berusad småbarnsfar.”

”Tina Johansson fick tag i barnvagnen. Per Bill reagerade med att slå henne med sin mobiltelefon. Sedan satte han av med barnvagnen mot trafiken.”

Powered by Labrador CMS