666 svarar: "Do's and don'ts för rimjobs?"

Publicerad

Vad är det för fel på kondomen?

Nöjesguidens anonyma sexskribent 666 brukar skriva om sina egna tankar, men svarar även på läsarnas frågor om kärlek och sex, med faktahjälp från RFSU. Ni kan maila era frågor till 666@nojesguiden.se och självklart lita på att ni är anonyma.

Dos and don'ts när det gäller rimjobs?

/Anonym

Utan att vara expert på detta skulle jag säga att det viktigaste är att den som ger rimjobbet verkligen vill det. Intetesta lite med tungspetsen fast den egentligen är livrädd för att få bajs i munnen-stilen, alltså. Personen som tar emot rimjobbet känner nämligen att du tvekar, och det är väldigt osexigt. Annars är det ungefär samma princip som att slicka fitta: börja lättare, runtomkring och med bredare tunga för att sedan avancera på olika sätt med penetration och hårdare tunga. Men det är förstås upp till tycke och smak.

Om personen har fitta är det tyvärr viktigt att tänka på att hen kan få urinvägs- eller svampinfektion av växlande från analen till fittan. Har man aldrig fått ett rimjobb, och är sugen men ändå är rädd för att vara ofräsch”, kan man testa att göra det i duschen.

Hur ofta behöver jag testa mig?

/Frågar åt en kompis

Det beror helt på hur du har sex, med vem och hur många de är. När det gäller hivskriver RFSL: Har du vaginala eller anala samlag med personer med medfödd kuk är sannolikheten mycket större för att hiv kan överföras, och då är det en bra idé att testa sig någon gång per år för hiv.

Men de skriver även: Har du mycket sex som kan överföra hiv, eller har sex med många olika män som har sex med män, är det en god idé att gå och testa sig rutinmässigt en gång per halvår.

Har du fitta och bara har sex med andra som har fitta behöver du inte testa dig för hiv regelbundet, eftersom ”överföring av hiv mellan fittor är extremt ovanligt.

När det gäller andra sexuellt överförbara sjukdomar som klamydia eller gonorré är deras generella råd en gång per år. Men om du har haft oskyddat samlag eller vet att kondomen har gått sönderska du självklart testa dig direkt, så du inte riskerar att gå med en sexuellt överförbar sjukdom eller föra den vidare.

Läs mer hos RFSL. Men tänk vad jobbigt allt detta lät, så använd alltid skydd, älsklingar! Om ni har sådant sex.

Vad är din åsikt om hormonella preventivmedel?

/Anonym

Jag har ingen åsikt om att folk tar det, eftersom det kan finnas många anledningar, till exempel reglering av menstruationsbesvär. Som preventivmedel tycker jag dock att det är märkligt att man ska använda hormoner som påverkar dig varje timme på dygnet, när de flesta inte ens har samlag särskiltofta. Varför inte bara använda kondom? Det är det bästa preventivmedlet enligt mig, eftersom det också skyddar mot sexuellt överförbara sjukdomar och inte riskerar att fucka upp ditt känsloliv. Ja, jag är helt neutral till hormonella preventivmedel, som ni märker. Maila dina frågor och funderingar till 666@nojesguiden.se.

Powered by Labrador CMS