You'll always find me in the kitchen at parties

Publicerad

Från tanke till handling - ibland är det inte så långt däremellan. Igår morse ba: äh, man kanske skulle måla om köket? Tre timmar senare stod jag upp till knäna i tejp, färg, barn, tidningspapper och roller.

Tidningspappret gjorde ju nada efter ett tag, för det blev kladdigt med blå färg och det blev även Hannas små tassar. Fick krypa läggan runt på knäna sen och gneta med disktrasa och spray.

Jag blir ju lite shaky när jag ska göra sådant här, så att Hanna prompt OCKSÅ skulle måla gjorde mej lätt hysterisk. Mycket "app-app-app-aaa!" och "inte däääääääär" ploppade ur min mun, men hon var faktiskt asduktig och blev chef över måleri av sop-dörren.

Sen åt vi en middag värdig grovarbetare: pizza. Tog våra mest vanliga, en med feta och skinka till Hanna och en Karl-Alfred till mej. Och bea och vitlökssås. Puh.

Sedan spelade vi Trollspelet, som är förvånansvärt kul ändå. Mindre kul är att Hanna lackar om det går dåligt för henne och hon döljer det outhärdligt dåligt. Och så FUSKAR hon, vilket gör MEJ vansinnig. Men sen vann hon andra gången, så då var det fridens liljor igen. Asså jag TROR inte på att låta ungar vinna varje gång? Livet hörrni. Man måste förberedas.

När Hanna somnar möblerade jag tillbaka köket. Jag (vi) hade målat ett slags vårdhemsblå kulör. Så promotades den EJ i färgbutiken kan jag tala om. Men det får vara så där, det är helt okej. Jag ville ha lite mer mint-känsla. Som ett Toy typ. Som ni ser har jag gjort ÄNNU en fondvägg?? Fondvägg är kanske det fulaste jag vet?? Aja.

Jag har, precis som eventuellt halva Sveriges befolkning, ett sådant här PS-dokumentskåp från IKEA. Jag gillar det. Gillar också att det funkar med magneter på. Här ser vi en så himla fin teckning av Hanna, som hon gjorde för jättelängesen. Och även: ett vykort från Ibiza, skickat av Hanna förra vintern, ett vykort från NY, skickat av Ruben till Hanna och ett fint foto på den lilla familjen Josephson-Thorén.

Den här planschen är det senaste tillskottet i min lägenhet. Den har hängt på Louie jättelänge, och varje gång jag sett den har jag beundrat den, det är så fint att det står DESTINATION i ljusslinga över de supersnygga skorna/brallorna. Och så fick jag den av Fred i söndags! Ba så där. Passar ju urbra i le nya kitchen.

I dag målar jag andra omgången av skåpluckor. Den färgen däremot är jag jättenöjd med. En perfekt blandning av mintgrön och gräddigt ljusblå.

Powered by Labrador CMS