Min bror och hans konstiga bordsskick

Publicerad

Vår mor är en pedant människa på alla sätt och vis. Hon skulle perfekt malplacerad i Schyfferts och Lindströms teatershow Ljust och fräscht. Alltid nazistiskt rent överallt och möblerat in i minsta detalj. Självklart är det genomgående temat av möblemanget vitt. Aldrig någon oreda. Det jag vill lyfta fram är hur rent det är hos henne. Du hittar inte en damtuss någonstans hos min mor, inte en brödsmula golvet. Inte en enda!

Hon var också väldigt noga med vårt bordsskick när vi växte upp. Jag vet inte, men min bror Adam gjorde någon slags trött tonårsrevolt mot det där och lydde inte några som helst normer runt matbordet. Det var total anarki med fingrar och händer hur maten skulle förtäras. Idag har han skärpt till sig, förutom en sak. Han har en tendens när han äter kött med mycket sås att lägga kniven mitt i tallriken. Problemet som uppstår är att det är sås över hela skaftet, han får sås på fingrarna som leder till oanade konsekvenser.

Som i söndags när vi åt lunch . Kniven mitt i tallriken och dränkt i såsbadet. Plockde upp den, blev kladdig. Han tog sitt glas cola med den kladdiga handen, det blev kladdigt. Han tog upp mobilen med den icke kladdiga handen och la den på bordet. Han tog sitt glas cola igen med den icke kladdiga handen, men den blev då kladdig. Han plockade upp sin mobiltelefon med valfri kladdig hand och fick då sås på telefonen.

Kladdig kniv, jävla idiot.

Min vidrige men glade bror. Jag försökte förklara för honom att det är helt jävla ologiskt att lägga kniven mitt i tallriken att det är ett sånt dumt beteende att han borde avlivas. Han fnissade bara och började prata om det bibliska budskapet och årtalen i bröderna Coens A Serious Man igen.

/David

Powered by Labrador CMS