Supporterkyrkogårdarna, den slutgiltiga fanatismen
Att fotboll är på liv och död och att kärleken till ens lag är evig för många fans kommer ju INTE som en nyhet för de flesta av er, men kanske var ni inte helt förberedda på den här informationen om hur långt det faktiskt är möjligt att gå 2lax12 för att bedyra sin kärlek. Glöm freaksen som tatuerar in Zidanes ansikte på vaden eller Chippen som rakt av kopierat Beckhams tatueringar på ryggen (så pinsamt att dom numera spelar i samma lag och därmed duschar ihop...). Glöm tröjor, halsdukar och nyckelringar, glöm säsongskort och plaketter på stadion. Nu kliver vi in i nästa nivå av fanatism och fotbollsreligion, högst passande i dessa allhelgonatider:
SUPPORTER-KYRKOGÅRDEN.
Tre stycken fotbollslag har vid dags dato egna kyrkogårdar där fans kan betala smaklösa summor för att få ligga på för dem helig plats 4-ever.
Dom första att införa egen kyrkogård var inte helt oväntat Boca Juniors, Argentinas största lag. Deras fans var ju inte direkt kända innan för att hålla sitt fotbollsintresse på en lagom nivå, en kan bland annat finna den maradonska kyrkan där man dyrkar sankt Maradona som ett helgon, trots hans allt utom helgonlika leverne.
2007 blev Boca Juniors kyrkogård redo att flytta in i och kan hysa 3000 döda fans allt som allt. En plats kostar mellan 1000-4000 dolares och då delar man evigheten med klubblegendarer som Juan Estrada och Julio Elias Musimessi (overkligt bra namn) vilka båda redan vilar där.
Nästa kyrkogård reserverad för fotbollsfans dök upp 2008, i ett land långt därifrån, men med nästan lika tossiga fans. Tyskland.
I Hamburg var man redan vana att tusentals fans genade över kyrkogården som ligger ett stenkast från arenan påväg till match och bestämde sig för att det kunde vara ett perfekt tillfälle för HSV:s fans att vinka lite till sina bortgågna vänner i klacken. Här kan man få en vip-grav för 10500 Euro eller en vanligt stå-plats-grav för 2500. Sen får man sussa 4-ever under gräs som en gång täckt Imtech Arena och deras älskade spelare krafsat runt på det med sina dobbar innan det flyttats till kyrkogården.
Får... lite jobbiga vibbar av dessa bilder. Tyskar bör ju egentligen vara liiiiiiite mer... varsamma.. med denna estetik.
Nåväl. Senaste tillskottet på fotbollskyrkogårdsfronten är i Tyskland även det. Nu kan Schalkes fans med 100% säkerhet slippa dela evigheten med St Pauli-supportrar i och med den nya kyrkogården som blev klar här i dagarna.
Tusentals tyskar längtar redan till att krypa ner i denna, och sussa för evigt.
Om Arsenal skulle bygga en kyrkogård så är det nog sista platsen jag skulle välja att begravas. Livet som fan har inneburit nog mycket lidande hittills, inte ska dom dessutom paja mina chanser att få vila i frid.