Nytt på Vasagatan 43
Jag befinner mig i något som bäst kan beskrivas som en fullskalig byggarbetsplats. Ljudet från borrar och sågar är närmast öronbedövande och Sanna Magnusson, marknadsansvarig på nya Vasagatan 43, får ropa för att jag ska höra henne.Jag befinner mig i något som bäst kan beskrivas som en fullskalig byggarbetsplats. Ljudet från borrar och sågar är närmast öronbedövande och Sanna Magnusson, marknadsansvarig på nya Vasagatan 43, får ropa för att jag ska höra henne.
–Där vi står nu hade de ju poledancingstolpar innan, men allt det där har vi gjort oss av med tillsammans med resten från Honey-tiden.
Det enda jag kan se som finns kvar av klubben med det skamfilade ryktet är texten "Shots 25:-" skrivet med krita på väggen över det som en gång var en bar.
–Här har det varit stängt i två år nu och när vi öppnar i april är det som ett helt nytt ställe, säger Sanna Magnusson och lägger upp arkitektbyråns planritningar på bordet.
–Här ska bli mycket ljusare och fräschare än det varit tidigare och vi kommer att satsa på ”svensk design” av lokalen. Vi kommer också att satsa mycket på musik och band. Det är något som saknats här, en scen med kapacitet att ta in en stor publik. Själv skulle jag gärna se artister som Timo Räisänen eller till och med Håkan Hellström spela här. Samtidigt vore det kul att ge plats till band som inte slagit igenom ännu. På samma sätt kommer vi att köra stand up på vardagarna, både med etablerade akter och med rookies.
Lokalen på nedervåningen, där Honey låg, har gått igenom flera namn- och ägarbyten och hetat både Underbar och Excellent tidigare. Men nu ska den alltså sammanfogas med Gotebar på ovanvåningen som idag ser ut som ett klassiskt Harrys men som också kommer att genomgå en drastisk ansiktslyftning. Exakt hur resultatet kommer att se ut får vi se på premiären i april.