Sommarens bästa utställningar

Publicerad

Foto: Röhsska Museet/Mikael Lammgård.

De flesta gallerister och konstnärer har stängt för semester, så de som faktiskt har öppet borde vi stötta. Varva sangrian med ett konstbesök i sommar.

1. Efterklang

Röda Sten konsthall, till den 23 augusti

Konsthallen vid hamninloppet satsar på ljudkonst i sin stora sommarutställning. Coolast är Janet Cardiffs installation The Forty Part Motet, i Göteborgs bästa utställningsrum Katedralen. Verket består av runt 30 högtalare på stativ, placerade som en stor cirkel, spelandes ett mäktigt körverk. Du placerar dig på en bänk i mitten och blir översköljd av ljud. Äsch, det går inte riktigt att beskriva – gå dit.

2. Framing Bodies

Hasselblad Center, till den 30 augusti

Hasselblad Center bjuder in till en tematisk fotoutställning som fokuserar på kroppen. De äldsta bilderna i utställningen är från slutet av 1800-talet, de yngsta från de senaste åren. I bilderna behandlas spännande ämnen som övervakning, normöverskridning, arbete och kolonialt förtryck – allt för att ifrågasätta etablerade föreställningar om världen.

3. Kraftwerk – Influenser, referenser och plagiat

Röhsska museet, till den 6 november

Jag tipsade om den här utställningen redan förra månaden, men för er som ännu inte hittat dit är detta en vänlig men bestämd påminnelse! Är du intresserad av till exempel konsthistoria och grafisk design är det helt enkelt ett måste.

4. Late summer art show

Konstepidemin, den 7–30 augusti

Konstbonanza bakom Linnéplatsen! Alla 33 konstnärer på Konstepidemin är inbjudna att ställa ut ett verk var på den här föränderliga utställningen. Föränderlig därför att när ett verk sålts, hängs helt enkelt ett nytt upp.

5. Narrow House

Pilane skulpturpark, Tjörn, till den 30 augusti

Visst, Göteborgs konstliv bommar i stort sett igen under sommaren, men runtom i regionen betyder juli tvärtom kulturens heydays. I sommar ställer skulpturparken på Tjörn bland annat ut Narrow House – en modell av en helt normalt inredd villa, med badrum, sovrum, kök – men där själva huset bara är 1,3 meter brett. Världens smalaste hus, tydligen. Och, för dig utan tillgång till bil, fixar Pilane även en utställning inne i Göteborg i sommar. På Trädgårdsföreningen ställer den internationellt kända konstnären Tony Cragg ut sina verk. Där är det dessutom gratis inträde. Allez!

Läs också: Sommarens bästa scenkonst.

Powered by Labrador CMS