Maximillian Lundin ny Sverigechef på Simple Feast
Bara några veckor efter att Maximillian Lundin kastat in handduken och lagt ner veganska The Plant rekryteras han som ny Sverigechef till matleveransföretaget Simple Feast.
I ett facebookuttalande i april tidigare i år meddelade Maximillian Lundin att han, efter drygt tre år, lägger ner restaurangen The Plant på grund av “personliga skäl”. Nu meddelar Simple Feast i ett pressmeddelande att Maximillian tar över som Sverigechef på företaget.
Maximilians roll kommer vara att expandera och stärka företagets position på svenska marknaden som det enda självklara valet för växtbaserat och ekologiskt hållbara matleveranser till hemmet.
– Det ska bli otroligt roligt att bli en del av Simple Feast-teamet. Nu får jag chansen att tillsammans med Simple Feast verkligen göra växtbaserad mat tillgänglig i så stora delar av Sverige som möjligt. Nu finns vi i Stockholm, Göteborg och Malmö, men det här är bara början, säger han i ett pressmeddelande.
Förutom att vara en stark profil för vegansk och hållbar matproduktion har han bred erfarenhet inom produktstrategi för bland annat IKEA och Årstiderna.
– Maximillian har spelat en viktig roll i utvecklingen mot mer hållbara matvanor i Norden. Med sin unika kompetens från restaurangbranschen och strategiutveckling är jag övertygad om att han är rätt person för att kunna ta Simple Feast i Sverige till nästa nivå, säger Jakob Jønck, VD på Simple Feast.
Läs även: Maximillian Lundin stänger The Plant.