Reformaten söker verksamhetsledare
Maten ska inte tysta mun.
Reformaten vill göra det attraktivt att äta rätt. God och hälsosam mat ska inte vara en klassfråga och restauranger ska enkelt kunna jobba hållbart. Genom folkrörelse och opinion ska Reformaten påverka politiker att fatta beslut som gynnar folkhälsan och miljön.
– Ansvaret måste flyttas från individen till systemet. Det är jävligt bråttom, säger Olga Grönvall Lund som är föreningens grundare och Generalsekreterare.
Reformaten har nyligen fått 1.3 miljoner kronor av Svenska Postkodstiftelsen. För pengarna ska en verksamhetsledare anställas till det nya kontoret i Söderhallarna på Medborgarplatsen.
– Världens viktigaste och roligaste jobb utlovas. Sverige ska bli ett föregångsland och ta ansvar, säger Olga Grönvall Lund.
Tjänsten är ansökningsbar till den 29 april.