Tako öppnar igen och lanserar Tako Invites
Den 27 augusti är restaurang Tako tillbaka efter den ofrivilliga pandemipausen.
Precis som många andra inrättningar stängde Tako under våren när coronapandemin slog till. Nu öppnar återigen restaurangen på Birger Jarlsgatan 29.
– Vi är väldigt glada för att öppna upp restaurangen igen och dra igång hösten med Stockholms bästa dj:s från Studio Barnhus. Genom att lägga extra stort fokus på musiken och bardelen hoppas vi att hösten på TAKO kommer att vibrera som aldrig förr, säger delägaren Niklas Odin.
I samband med comebacken lanserar restaurangen konceptet Tako Invites i vilket de under fyra fredagar bjuder in några av Stockholms största dj:s. Först ut är Axel Boman, som spelar fredagen den 28 augusti. Speciellt för dessa kvällar är datt det går att boka ett matpaket för 595 kronor. Det kommer även att finnas möjlighet att bara boka drinkbord.
Inför hösten har Tako även rekryterat en ny barchef i form av Adem Berisha, som senast kommer från Nobis. Rebecca Leirup tar samtidigt över rollen som nöjesansvarig.
Läs även: Vassa Eggen öppnar igen.