Därför ändrar Erik Lundin omslaget i efterhand

Tvist med fotograf ligger bakom förändringen.

Publicerad

På omslaget till Erik Lundins singel De ba blev så använde RMH en nyhetsbild från dödskjutningen i Husby år 2013. Bilden var tagen av fotografen Björn Lockström och användes utan hans tillstånd, rapporterar tidningen Journalisten.

– Jag befann mig på Gotland i december på ett jobb när reportern som jag var där med uppmärksammade mig på att min bild användes på omslaget och i marknadsföringen. Jag bestämde mig för att ta kontakt med skivbolaget, berättar Björn Lockström för Journalisten.

Björn Lockström begärde 40-50 000 kronor i ersättning för att bilden använts i kommersiellt syfte.

– Det var en tragisk händelse och det är inte passande att använda bilden i underhållningssyfte, tyckte jag. Men jag kanske hade gett tillstånd, jag vet inte.

Björn Lockström säger att Erik Lundin kontaktade honom i mars och erbjöd honom 4 000 kronor i ersättning. Då frågade Björn hur Erik tyckte att det skulle kännas om Björn samplade Eriks musik och gav ut i sitt eget namn. Enligt Björn ska Erik då ha hotat med att hänga ut honom som en "girigbuk" i sociala medier.

– Han sa ”du ska veta att vi är jävligt bra på sociala medier.” Det var det som tog skruv hos mig. Jag blev sur. Hade han inte hotat mig hade jag kunna tänka mig en lägre ersättning. Jag kontaktade Journalistförbundets upphovsrättsjurist Olle Wilöf som i sin tur kontaktade Spotify.

Tidningen Journalisten (som är Journalistförbundets tidning) verkar dock ha hårdvinklat en aning. I rubriken skriver de att RMH "tvingas betala" och i ingressen att "RMH har betalat 40 000 kronor i skadestånd". Men i brödtexten står det "RMH har nu gått med på att betala 40 000 kronor plus moms i ersättning till Björn Lockström", vilket inte är detsamma som att tvingas betala ett skadestånd.

Nu ser omslaget i alla fall ut så här.

Powered by Labrador CMS