Dee Dammers - Bubbly Joyride to Utopia

Publicerad

Tyske gitarristen Dee Dammers har först på sistone nått ett erkännande genom att få jobbet som Udo Dirkschneiders senaste gitarrist. Med en bakgrund inom sleaze och poppig metalcore, är hans karriär som soloinstrumentalist oprövad, men överraskar med en fascinerande poppig jazzrock.

Hans smakfulla spel rymmer såväl modern shred, galen bluegrass och svängig funkrock. Men till skillnad från många andra nutida instrumentalister så finns det ingen stress i Dee Dammers lir om att ständigt vilja imponera. Istället läggs fokus på att ständigt sätta melodin i fokus tillsammans med finurliga tonartsskiften som får dig att le lika mycket som imponeras.

Hans ton har en klarhet du även hör i Joe Satriani, Guthrie Govan och Marty Friedman, fast med en genrerepresentation som ungtupparna i Polyphia delar.

Powered by Labrador CMS