Nöjesguidens favoriter vecka 11
Här är redaktionens favoritlåtar från den senaste veckan. Följ vår Spotify-lista för löpande uppdateringar.
Jelly Crystal ft. Alice Boman
Jelly Crystal tog hem priset för ”Årets kompositör” på Manifestgalan i februari. Nu är han tillbaka med singeln Happy Ending tillsammans med Alice Boman. Hans musik beskrivs som tidlösa popmelodier blandat med svensk indie. Den nya singeln är något mer lågmäld än debutalbumet, men också retrodoftande och nästan förföriskt psykedelisk.
MUNA
Äntligen har vi ett releasedatum för MUNAs kommande tredje album! Gruppen blev signade av Phoebe Bridgers skivbolag Saddest Factory Records förra året och albumet som släpps 24 juni blir deras första där. I veckan släppte de den andra singeln från projektet, Anything But Me. Låten handlar om att ha styrkan att lämna ett förhållande, men är lika poppigt slagkraftig som vanligt.
Arcade Fire
Efter fem år är Arcade Fire tillbaka med ny musik i form av dubbelsingeln The Lightning I och The Lightning II. Redan 2020 utlovade de ett nytt album och än så länge har det varit rätt tyst från bandet, men nu är ett album bekräftat till 6 maj.
Jonas Lundqvist
Den okända floden är både första singeln och titelspåret på Jonas Lundqvists nya album, som släpps i höst. “En temaskiva om att förlora sig själv och sin familj – den man kommer ifrån och den man skaffat” lyder beskrivningen av projektet.
Lazy Queen
Norska bandet Lazy Queen har släppt sin andra EP, A Human Reaction. Energisk, pulserande och välsnickrad indie-rock. När jag säger att det inte låter norskt menar jag det som en komplimang, det utstrålar snarare klassisk brittisk indie-ångest. Eller är det ångest-indie?