Nöjesguidens favoriter vecka 15

Publicerad

Här är redaktionens favoritlåtar från den senaste veckan. Följ vår Spotify-lista för löpande uppdateringar.

Cleo featuring Ayla

Cleo är tillbaka efter fyra år utan ny musik. Det är dessutom hennes bästa släpp hittills. Singeln Torneträsket handlar om uppbrottet från Fricky och gästas av Ayla med produktion av Academics. “En sång om kärlek, till alla trasiga hjärtan” skriver Cleo på Instagram. Cleo har också meddelat att hennes debutalbum äntligen är på väg, men ett releasedatum är ännu inte officiellt.

Phoebe Bridgers

Phoebe Bridgers första, och tydligen sista, låt för i år släpptes i veckan. Sidelines är skriven till den nya serien Conversations with Friends av Sally Rooney, författaren bakom hyllade Normal People. En typisk Bridgers låt men verkar vara skriven ur huvudkaraktärens synvinkel.

Faye Webster

Årets första singel Car Therapy från Webster är det första smakprovet från en EP som släpps 29 april. Det är en samling nytolkningar av låtar från förra årets album I Know I'm Funny haha, samt ett par helt nya spår, som Car Therapy. Denna gång har Webster gett sin musik en helt annat orkestral skrud, till skillnad från hennes annars ganska lågmälda indie.

Kurt Vile

Kurt Vile har släppt sin åttonde album Watch my moves. Med det fortsätter han karva sin egen värld i musikbranschen, en genreblandning mellan indiefolk och americana.

Jamie xx

Första musiken på två år från Jamie xx är nu ute i form av singeln Let’s Do It Again. Låten är producerad av honom själv, och han låg också nyligen bakom produktionen på hans The xx-bandkompis Oliver Sims soloprojekt. Ett nytt album som följer upp det senaste från 2015 verkar dessutom vara på väg.

Powered by Labrador CMS