Nöjesguidens favoriter vecka 35

Publicerad

Här är redaktionens favoritlåtar från den senaste veckan. Följ oss på Spotify för en ny lista varje fredag.

Arctic Monkeys

Efter tonskiftet som deras senaste album Tranquility Base Hotel & Casino från 2018 innebar, har nu bandet meddelat att ett nytt projekt är på väg i oktober. Sångaren Alex Turner har tidigare i år sagt att de aldrig kommer låta som de gjorde på sina tidigare album, så jag hade väntat mig något ännu mer experimentellt än den senaste skivan. Men att döma av den första singeln There's Better Be A Mirrorball som släpptes i veckan så är den nya musiken något mer stabiliserad. En behagligt jazzinspirerad låt med stråkar som utgör ett tydligt intro till det nya albumet The Car som släpps 21 oktober.

Klara Keller

I dag släpper Klara Keller Lucky Luke, den andra låten från minialbumet Bang som släpps 23 september. Det är också hennes andra låt på engelska, musiken Keller har släppt sedan debuten 2020 har annars varit på svenska. ”Lucky Luke handlar om en cowboy i Paris som jag träffade en gång. När jag skrev låten var jag i en experimentell fas med mina ljud, men som kontrast ville jag skriva en simpel och tydlig låt-låt”, skriver hon i ett pressmeddelande.

LOLA

För två år sedan släppte Lola sin första EP, sedan blev det tyst i två år. Soundet hon etablerade som debutant blev kritikerrosat, men när hon nu är tillbaka med ny musik är det ett mer bearbetat sound. Det tar musiken till en ny nivå och andas nytt liv i r’n’b-genren. Låten Flicker som släpptes i veckan är titelspåret från en kommande EP.

Anna of the North

Norska Anna Lotterud gör behagligt atmosfärisk sovrumspop som aldrig slår fel. Den nya låten Bird Song handlar om att låta sig själv vila för att må bättre, vilken speglas i låtens tillbakalutade produktion. Ett album är planerat att släppas inom kort, när det blir är dock ännu oklart.

Yung Lean

Yung Lean följde i veckan upp vårens experimentella mixtape Stardust med en dubbelsingel. Låtarna Lazy Summer Day och Chinese Restaurant fortsätter i samma spår som det senaste projektet. Låtarna är psykedeliska, flytande och mer lågmälda.

Powered by Labrador CMS