Bäst just nu - Scen
Med tanke på att vi lever i en monetär ekonomi och går efter den gregorianska kalendern, är det kanske inte så förvånande att barer och krogar är fullpackade med människor en helg var trettionde dag. Man ser sambandet liksom.Med tanke på att vi lever i en monetär ekonomi och går efter den gregorianska kalendern, är det kanske inte så förvånande att barer och krogar är fullpackade med människor en helg var trettionde dag. Man ser sambandet liksom.
Vad som är mycket konstigare, är att mars månad visar sig vara en fantastisk teatermånad. Det jag tipsar om här är bara en liten, liten del. Hur ska jag hinna? Byken kommer att samlas i drivor i min lägenhet. Nej, nu är det jag som börjar köpa hushållsnära tjänster — för teaterns skull.
1. Demonernas Port
Spelas 23 mars – 28 april på Hipp i Malmö
Detta har hänt: Under en knarkuppgörelse i en bilverkstad mördas en gangsterboss och hans fru våldtas. Eller var det verkligen det som hände? Vittnesmålen skiljer sig åt och att någon ljuger är uppenbart. Med inslag av dans, musik och performance växer ett smutsigt passionsdrama fram. Kopplingar finns till Tarantinos filmer och, om man letar lite, även till Hamlet. Folk som vittnar bortom graven utlovas nämligen.
2. Dödsdansen
Spelas 31 mars – 1 april på Inkonst i Malmö
Kritikerrosade Teater Moment bjuder upp till dans. Strindbergs relationstrauma från förrförra sekelskiftet har visserligen bearbetats men beståndsdelarna är de samma: dödsångest, hat och förljugenhet. Detta kondenserat till en dryg timme. Gå dit och rys.
3. Macbeth
Spelas 24 mars – 16 maj på Malmö Opera.
Onda kvinnor och ovetande män finns det många av i litteraturhistorien. Lägg till ett O som i Ond bråd död och du har Verdis opera Macbeth. I Matthew Richardsons regi blir det en storslagen föreställning med inspiration från film noir.
4. Takeway till Eden – Teater terrier
Spelas 23 mars – 28 april på Teater Terrier i Malmö
Älskad, hatad, analyserad och åtråvärd: vi har ett komplext förhållande till tvåsamheten. Vad är Adam, Tristan och Sid utan sina kvinnliga följeslagare? Med Takeway till Eden gör Teater Terrier en föreställning om föreställningen om två.
5. Vildanden
Spelas 15–30 mars på Teater 23 i Malmö
Hundra år efter sin död är Ibsen fortfarande aktuell. I pjäsens centrum står den unga kvinnan Hedvig, vars situation förändras radikalt när föräldrarna drabbas av en kris. Hennes självklara roll borde vara offrets - men hon kämpar för att återerövra sitt liv och föräldrarnas kärlek.