Män är djur

Publicerad

Visst är det skönt när bölder spricker? När de där trådiga blåflammiga köttslamsorna äntligen kommit ut som det ruttna slaktavfall det i själva verket är.Visst är det skönt när bölder spricker? När de där trådiga blåflammiga köttslamsorna äntligen kommit ut som det ruttna slaktavfall det i själva verket är. När någon visar sina true colours och det blir uppenbart för alla att den där kejsaren visst varit naken hela tiden. Man kan naturligtvis moralisera om vårt behov av att se blod (helst någon annans, helst Britneys) eller så kan man rättfärdiga den där lystna hetsen med att man minsann söker sanningen (Janne Josefsson). Förneka den däremot det går det sämre med, speciellt när det kommer till tv-utbudet. Här finns sopätarna, fettona, de dåliga unga mammorna, de perverst rika, de rasande och de galna hundarna. Varje vecka, dygnet runt. Och så har vi männen. Här kan vi snacka om den tittande publikens hämndlystenhet.

Jag minns höstens Bonde söker fru med en kall rysning. Bonde-Fredrik kunde inte ens formulera en enda fullständig mening. Han pratade mest med grisarna, de var mer hans league. Och så hade vi de misslyckade familjefäderna som de i Lyxfällan, som bara står där utanför radhuset med händerna längs sidorna och inte har en jävla aning om vad de måste göra, eller hur i helvete de hamnade där. Som fortfarande är pojkar som köper kul tekniska prylar för alla slantar. De trånande snubbarna i Ensam mamma söker som utstrålade en sådan brist på initiativförmåga, på kraft, att jag blev alldeles mild och stilla undrade hur har de här männen överlevt? Kan de ens knyta sina skor?

Men freakfaktorn slår ändå i toppen (botten?) när SVT:s Frufritt drar igång. Det spelar ingen som helst roll att det är inspelat i tjottahejti, att det handlar om en norrländskt skön alternativ livsstil och en traditionellt patriarkal kultur. De här grottmännen finns överallt i tv just nu. Kanske inte riktigt lika bortkomna utan frugan, men ändå. Jag dör av skam i tv-soffan när jag ser dem långsamt märka att barnen tyr sig till dem när frun är på semester i Kenya. Och att det faktiskt är riktigt trevligt när de gör det, barnen.

Är det meningen att man som tittare ska tycka synd om dem? Är det underhållning? Nej. Det är för att det är så skönt att se de här männen uppryckta ur sitt sammanhang, tagna från sin naturliga miljö. Se dem försöka att överleva och bilda sig en tillvaro. Se dem famla fram i sin nya sociotop. Vi vill se en man som tvärtemot Ernst inte klarar sig i sin värld. En man som väntar på att matte, förlåt frugan, ska komma hem och lösa alla problem. Ordna med maten, räkningarna och valparna så att Lufsen ska få åka skoter på fjället istället.

Bäst just nu

Damages

TV3, torsdagar 22.00

Glenn Close är superadvokaten som skulle få Denny Crane att skaka av skräck!

Mad men

Kanal 9, torsdagar 22.05

Kanal 9 satsar på ”avkopplande tv” till skillnad från syrrans ”roligare tv”. Alltså den perfekta blandningen mellan Hallmark och Canal+. Mad men är den perfekta mellanserien!

Modedockorna

Kanal 9, söndagar 06.40

Modesåpornas moderskepp och fashionfuryns första hem i televisionen Paper dolls från 1984 visas äntligen! Morgan Fairchild och Mimi Rogers är ondare än Janice Dickinson, Sally Spectra och Wilhelmina tillsammans.

Powered by Labrador CMS